Menü

3.Tirebolu Uluslararası Çocuk Oyunları Festivali Yaklaşıyor

3.Tirebolu Uluslararası Çocuk Oyunları Festivali Yaklaşıyor

3.ULUSLARARASI TİREBOLU YÖRESEL ÇOCUK OYUNLARI OLİMPİYATLARI FESTİVALİ

Tirebolu Belediyesi olarak bu yıl üçüncüsünü organize ettiğimiz,3.Uluslararası Yöresel Çocuk Oyunları Olimpiyatları Festivali’ni 20-21-22 Temmuz 2018 tarihleri arasında Tirebolu Kalesi önünde düzenliyoruz.

Geleneksel hale getirdiğimiz sokak oyunları festivalini gelecekte de devam ettirmek, bu şehirde yaşayan çocuklarımızı, yaşadıkları yerde mutlu edebilmek, sosyalleşmelerine katkıda bulunmak, bilgisayar başında değil, sosyal hayatın içine girip kendi yaşıtlarıyla milli değerlerimizi paylaşarak ve bize ait değerleri öğrenerek büyümesini sağlayacak bir ortam sağlamaya çalışmak, çocukluğumuzun en güzel hatıralarından biri olan unutulmaya yüz tutmuş eski sokak oyunlarımızı canlandırmak, modern çağımızda daha az rağbet görseler de günümüzün çocuklarına da geleneksel çocuk oyunlarını öğretmek, bu kültürün devamı için önemlidir.

Tirebolu’da Çocuk Oyunları Olimpiyatları önceki yıllarda olduğu gibi bu senede renkli görüntülere sahne olacak.Festivale bu yıl da aynı ilgi ve yoğunlukla katılım sağlanması bekleniyor. 7 den 77 ye kendisine güvenen, çocukluk günlerine dönmek isteyen, güzel bir bayram hatırası bırakmak isteyen büyük-küçük, genç-yaşlı herkesin katılıp yarışabileceği olimpiyatlara dereceye giren birinci, ikinci ve üçüncülere günün anısına madalya ve katılım belgesiyle ödüllendireceğiz.

Sanal dünyaya hapsolmuş çocukları yeniden sokaklara kazandırmak ve gelenekleri yaşatmak adına başlatılan proje sayesinde çocuklar unutulmaya yüz tutmuş; Tik Tak, Kağıttan Uçak, Kozalak (Kozalaklarla Basket Atma), Gugil Atma, Gazoz Kapağı, Tombala (Kiremit), Kafa İle Penaltı Atma, Ağızda Tahta Kaşık İle Yumurta Taşıma, İp Atlama, Yakan Top, Üç Taş, Misket ( Mile ), Giresun Karşılaması geçen yıl da olduğu gibi oyunları hem öğrenme, hem de oynama şansı bulacak.

Olimpiyatlarımızı busene dahada geliştirerek uluslararası bir boyuta ulaştırdık. Azarbeycan,Kazakistan Gürcistan’dan gelen gösteri gruplarıyla etkinliklerimiz daha renkli hale gelmiş olacak. Festivalimiz 20 Temmuz Cuma günü saat 16.00’da Tirebolu 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Meydanından Tirebolu Kalesi önündeki etkinlik alanına kadar sürecek Kortej Yürüyüşü ile başlayacak.

20-21-22 Temmuz tarihlerinde gündüzleri çocuk oyunları oynanacak olup akşamları da Halk konserlerimizle vatandaşlarımız Yunanistan’dan özel olarak davet edilen Melza Burcu İnce, Herkesin severek dinlediği Grup Manga ve Yöremiz sanatçılarından Selçuk Balcı’nın vereceği Halk Konserlerimizle eğlenceli vakit geçirecekler.

Konserlerimizden önce Azarbeycan, Kazakistan ve Gürcistan gösteri grupları katılımcıları renkli görüntülerle büyüleyecek. 22 Temmuz Pazar günü sabah saat 10.00 da Körliman Mahallesi Off-Road pistinde Tirebolulu Off-Roadcılar muhteşem gösterileri ile izleyenlere aksiyonlu bir gösteri sunumu gerçekleştirecekler.

0-c3337a206483

6_640x426

4_640x426

2_640x426

1_640x426

WhatsApp Image 2018-07-10 at 10.05.09

Facebook

Twitter

Google Plus