Menü

8.FESHANE GİRESUN GÜNLERİ BAŞLADI

8.FESHANE GİRESUN GÜNLERİ BAŞLADI

Giresun Federasyonu öncülüğünde ve Giresun Valiliği himayesinde 1-4 Mayıs tarihleri arasında Feshane Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 8. Giresun Günleri başladı.

01 Mayıs 2014 Perşembe günü saat 18.30 da başlayan 8. Giresun günleri Regaip kandili dolayısı ile Muhammet Kaya’nın ilahileri ve beraberinde semazen gösterisi ve kandil özel programları ile başladı.

8. Feshane Giresun Günlerinin ikinci gününde Cuma namazının ardından Eyüp Camisi kapısından Feshane’ye Mehter takımı eşliğinde, protokolünde içinde bulunduğu bir yürüyüş gerçekleştirildi.

8. Giresun Günleri’nin açılış törenine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Giresun Federasyonu örgütlenmesini çok önemli bulduğunu ve herkesin ömründe en az bir kere Giresun’a gitmesi gerektiğini söyledi.

Giresun Federasyonu öncülüğünde ve Giresun Valiliği himayesinde 1-4 Mayıs tarihleri arasında Feshane Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 8. Giresun Günleri’nin açılışı görkemli bir törenle gerçekleşti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama telgrafı gönderdiği törene Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, AK Parti Giresun Milletvekili Adem Tatlı, AK Parti Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Baha Öğütken, AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kaçır, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız, Giresun Valisi Hasan Karahan, Başbakan Başdanışmanı Hüseyin Besli ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta katıldı.

“GÖNÜL MUHABBET İSTER, FESHANE BAHANE”

Törenin açılış konuşmasını yapan Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan, “Giresun Günleri, hemşehri günlerinin miladını teşkil ediyor. Bizim peşimizden pek çok il Anadolu’nun zenginliğini İstanbul’a taşıdı. İstanbul’daki Giresunlular 1 milyona yakın nüfuslarıyla İstanbul’un demografik yapısında ilk üçe giriyor. Hem nüfus hem de örgütlülüğüyle İstanbul’un en çok sinerjiyi biz oluşturuyoruz. Allah bizi soyumuzla ve aidiyetimizle yaratıyor. Biz de Giresun’dan İstanbul’a gelmiş kitle olarak birbirimizle ilişkimizi kopartmadan yaşamaya devam ediyoruz. Anadolu kültürü ile birlikte zengindir. Kültüründen kopartırsanız toprak parçasından başka bir şeyi ifade etmez. Dolayısıyla küresel trendlerin yerel kültürü asimile etmeye çalıştığı bu dönemde zengin kültürümüzü diri tutarak bu saldırılara karşı yerel direniş hattı oluşturuyoruz. Giresunlular burada bir araya gelip özlem gideriyor. ‘Gönül ne fes ister, ne Feshane, gönül muhabbet ister Feshane bahane.’ Bu vesile ile muhabbet halkası oluşturuluyor. Dün İslam âleminin mübarek Regaip Kandili’ni ve çalışan kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı barış içinde kutladık” şeklinde konuştu.

“GİRESUN TEZ ZAMANDA GİDESUN”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Çanakçı ilçesinden gelen ve yörede kullanılan kuş dili ile anons edildi. Giresun Federasyonu örgütlenmesini çok önemli bulduğunu belirten Bakan Çelik, “İstanbul dünyanın çok önemli bir metropol şehri. Burada kendi kültürü ve değer yargılarını yaşamak ve yaşatmak hepimizin görevi olmalı. O nedenle Giresun Federasyonu örgütlenmesi çok önemlidir. Bu teşkilatı kuran tüm arkadaşları tebrik ederim. Karadeniz’in incisi Giresun, yeşil ve mavinin kucaklaştığı ve fındığın markalaştığı bir kültür şehridir. Herkesin ömründe en az bir kez Giresun’a gitmesi gerekiyor. ‘Giresun tez zamanda gidesun’ diye bir söz vardır. Biz de yazı fırsat bilerek Giresun’dan Artvin’e gidene kadar Karadeniz ziyaretimizi gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Karadeniz coğrafyasını çok sevdiğini ve Giresun’a uğramadan doğduğu yer olan Artvin’e gitmediğini belirten Çelik, “Bizim birbirimizden ayrılma şansımız yok. Çünkü ben Giresun’a uğramadan Artvin’e geçemiyorum. Giresun’u İstanbul’a taşıyan Hasan Turan, belediye başkanı ve tüm sivil toplum kuruluşlarını tebrik ederim. Herkes memlekete gider ama memleketi buraya getirmek daha önemli. Bu akşam Giresun buraya geldi. Giresun’u çok seviyoruz ama ben Giresunluyu daha çok seviyorum. Vatan zora düştüğü zaman Giresun’dan Topal Osman Ağa gibi yiğitler gönüllü alayları ile ayak basmadık yer bırakmadı. Bugün ay yıldızlı bayrak dalgalanıyorsa o gönüllü birliklerin çok büyük katkısı var” dedi.

İstanbul Feshane’de düzenlenen 8. Giresun Günleri’nde Tirebolu rüzgârı esti.

Tirebolu’yu Feshane’de TİRDEF (Tirebolu Dernekler Federasyonu)  ve Tirebolu Belediyesi ve Tirebolu Halk Eğitim Müdürlüğünü birlikte temsil ederken, 2 günlük maratonda Siyasetçilerin büyük ilgi gösterdiği Tirebolu standını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, AK Parti Giresun Milletvekili Adem Tatlı, AK Parti Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Baha Öğütken, AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kaçır, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız, Giresun Valisi Hasan Karahan, Başbakan Başdanışmanı Hüseyin Besli ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve hemşerilerimiz ziyaret etti.

10

Ziyareti sırasında AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli’ye,Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak üzerinde Nurettin Canikli isminin yazıldığı bir pano hediye etti.

12

Tirebolu Standında ev sahipliğini TİRDEF Genel Başkanı Haldun Domaç ve Tirebolu Belediye Abdullah Karapıçak ve Tirebolu Halk Eğitim Müdürü İsmail Ünal, Belediye Meclis Üyeleri ve Ak Parti ilçe başkanı Enver Yiğit ve teşkilatın kadın kolları başkanı ve bazı üyeleri yaptı.

Paneller, Konserler, Yöresel tatlar, Halkoyunları ve el sanatlarının sergilendiği Feshane’de, Giresun ve ilçelerinin kendi tanıtımlarını yapmalarına imkan sağlanırken, Giresunluların her yıl özlemle beklediği ve geleneksel hale gelen Giresun Feshane buluşmalarına Giresunluların yanı sıra milyonlarca İstanbullu Giresun’un tarihini ve kültürünü tanıma fırsatı buluyorlar.

Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak Mavi Karadeniz TV de katıldığı Feshane canlı yayınında Tirebolu ile ilgili bilgiler sunduktan sonra, 11 Mayıs 2014 tarihinde Esenler Nene Hatun Kültür Merkezinde yapılacak olan Tirebolu Kültür ve Sanat Günlerine davette bulundu.

      25

Facebook

Twitter

Google Plus