Menü

Coğrafya

      İlçenin toplam yüzölçümü 41053 hektar olup, ilçe merkezinin alanı 13 bin hektardır. İlçe Giresun iline 44 km., Trabzon iline ise 90 km. uzaklıktadır. Doğuda Görele ve Çanakçı ilçeleri, güneyde Doğankent, Alucra ve Yağlıdere ilçeleriyle Gümüşhane ili, kuzeyde Karadeniz ile çevrimiştir.

       İlçe genellikle dağlık olup, dağlar kıyıya paralel olarak uzanmıştır. 130 km. uzunluğundaki Giresun Dağları en yüksek kesimi oluşturur. Giresun ve Zigana Dağlarını birbirinden ayıran iç bölgeleri kıyıya bağlayan Harşıt deprasyonu ilçeyi dolayısıyla Giresun ilini doğuya bağlayan tek yoldur. Bu açıdan Harşıt vadisi ulaşım açısından çok önemlidir.

     Kıyıda %5-10 arasında bulunan eğim, iç kesimlerde % 45`i bulur. Arazilerin tamamı eğimlidir. Bölgede alüvyon arazi fazla yer tutmaz.

     Tipik Karadeniz ikliminin yaşandığı ilçede, ortalama sıcaklık 14 derecedir. En sıcak ay Ağustos, en soğuk ay -5 derece ile Şubat ayıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı 1660 mm`dir. Hakim rüzgar yönü batı yönüdür.

     Bitki örtüsü olarak 600 m. yüksekliğe kadar fındık, kızılağaç, kavak, kayın, karaağaç, kestane, kiraz, gürgen ve ceviz bulunur. Eğrelti otu,ısırgan, yonca, asma, orman gülü ve benzeri bitki türleri de yaygındır.

     İlçede 15 bin hektarlık alan f indik tarımına ayrılmıştır. 3 bin hektarlık alanda çay yetiştirilmektedir. 10 hektarlık orman alanı ve 9 bin hektarlık çayır ve mera alanı bulunur.

Facebook

Twitter

Google Plus