Menü

Mavi Bayrak ProjesiMavi Bayrak Projesi

Avrupa standartlarında olan plajlara verilen mavi bayrak için çalışmalara başlamış bulunuyoruz. Bu proje turizme yönelik çalışmalarımız içinde önemli bir  yer tutmaktadır.

Mavi Bayrak Nedir ?

Avrupa Topluluğu, kendi ülkelerinde yüzme amacı ile kullanılacak göl ve deniz suları için gerekli su kalitelerini belirleyen mikrobiyolojik parametreleri, yol gösterici ve uyulması zorunlu hükümler olarak ortaya koymuştur.

Bu çalışmalar 1987 yılında Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEE) tarafından yürütülen Mavi Bayrak Kampanyası adı altında birleştirilmiş önce 11 AT ülkesi daha sonra 22 ülkede başarı ile uygulanmıştır. 2001 yılında ise Avrupa’nın dışında yer alan ülkelerden gelen talepler doğrultusunda kampanyanın kapsamı genişletilmiş olup Avrupa Çevre Eğitim Vakfı’nın adı Çevre Eğitim Vakfı olarak değiştirilmiştir.

Mavi Bayrak Kampanyası dört temel konu üzerinde yoğunlaşmıştır. Bunlar:

  • Yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği.
    • Çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi.
    • Plaj düzeni ve emniyetinin sağlanması.
    • Çevre Yönetimi

Bu ana konular Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından tespit edilen 27 kritere dağıtılmıştır. Bu kriterleri sağlayan plajlara 1 yıl süreyle Mavi Bayrak verilerek ödüllendirilmektedir. Mavi Bayraklı plaj ve marinalar Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından internet ortamında yayımlanarak tüm dünyaya duyurulmaktadır.

Avrupa Çevre Eğitim Vakfı’na 1991 yılında ilk kez Avrupa Topluluğu dışında Finlandiya kabul edildikten sonra, Ülkemizde de Mavi Bayrak Kampanyası’na yönelik çalışmalar başlamıştır.

1992 yılı Mart ayından itibaren her 15 günde bir olmak üzere Çanakkale’den Hatay’a kadar 2500 km. lik sahil şeridinde tespit edilen 300 noktada Avrupa Standartlarına uygun olarak mikrobiyolojik ve fiziko-kimyasal analizler yapılmaya başlanmıştır. Şu anda Karadeniz kıyıları, Eğirdir ve Hazer Gölü de dahil toplam 380 noktada deniz ve göl suyu analizleri yapılmaktadır.

Mavi Bayrak Projesi Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığımızın öncülüğünde 1993 yılında kurulan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜRÇEV) eşgüdümünde yürütülmektedir.

2003 yılında Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nca yapılan değerlendirmeler sonucunda 140 plaj ve 11 marinanın Mavi Bayrak ile ödüllendirilmesi uygun görülmüştür.

Kıyıların korunması, çevre bilincinin gelişmesinde ve turizm pazarlanmasında Mavi Bayrak Projesinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Esasen bir çevre ödülü olmakla birlikte, uluslararası standart özelliği taşıması ve uygulama alanının kıyılar olması nedeni ile turizm sektörü açısından büyük bir öneme sahiptir.

Diğer Projelerimiz

Citta Slow Projesi

Doğaya saygılı, tarihine, esnafına, gelenek ve göreneklerine, özellikle de yerel yemeklerine sahip çıkan kentlerin katıldığı Cittaslow Birliğine Tirebolu’muzun da katılımına yönelik Başkan KARAPIÇAK ve Tirebolu Platformu Heyet’inin ortak çalışmaları ile böyle bu projenin startı verildi. Peki Nedir Cittaslow yada diğer adıyla Slowcity ? İtalyanca “Citta” (Şehir) ve İngilizce “Slow” (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow Sakin Şehir…

Proje Detayları
Tarihi Kentler Birliği Projesi

Tirebolu Belediyesi’nden bir ilk daha… Kültür ve Tarih konusunda önemli adımlar atan Tirebolu Belediyesi 15/04/2015 tarihinde Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’ın Meclise sunarak başlattığı süreçle Tarihi Kentler Birliği’ne başvurusunu gerçekleştirmişti. Tarihi Kentler Birliği Komisyonu Tarafından incelenen başvuru 16 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen 1. Olağan Toplatısı’nda kabul edildi. İçişleri Bakanlığı tarafından da onaylanan başvuru ile Tarihi Kentler…

Proje Detayları
Tirebolu Tarihi Eserlerine Sahip Çıkıyor

Tirebolu Belediyesi olarak ilçemizde bulunan tarihi eserlerimizin bakım onarım ve tanıtım faaliyetlerine yönelik bir dizi çalışma yürütmekteyiz. Öncelik olarak Tirebolu Kalesi, Selim Ağa Çeşmesi ve Hamam gibi eserlerimizle bu işe başlayacağız. Bu kapsamda : İlçemizin adını aldığı üç kaleden biri olan ve ilçemizin simgesi konumda olan Tirebolu Kale’sinin tarihine, ihtişamına yakışır bir ışıklandırma faaliyeti yürütüyoruz.…

Proje Detayları
Mavi Bayrak Projesi

Avrupa standartlarında olan plajlara verilen mavi bayrak için çalışmalara başlamış bulunuyoruz. Bu proje turizme yönelik çalışmalarımız içinde önemli bir  yer tutmaktadır. Mavi Bayrak Nedir ? Avrupa Topluluğu, kendi ülkelerinde yüzme amacı ile kullanılacak göl ve deniz suları için gerekli su kalitelerini belirleyen mikrobiyolojik parametreleri, yol gösterici ve uyulması zorunlu hükümler olarak ortaya koymuştur. Bu çalışmalar…

Proje Detayları

Facebook

Twitter

Google Plus