Menü

Sosyo Ekonomik Yapı

Tirebolu`nun dışarı ile bağlantısı karayolu ile sağlanmaktadır. Espiye`ye 10, Güce`ye 20, Doğankent`e 33, Görele`ye 17 km. uzaklıktadır. Bu ilçelerle bağlantılı yolların tamamı asfalttır. Demiryolu ve havayolu ile ulaşım imkanı yoktur. Deniz ulaşımı ise henüz gelişmemiştir. Köy yollarının büyük bir bölümü ham stabilize olup, gerek arazi yap#işi#, gerekse yerleşim yerlerinin çok dağınık olması, aşırı yağışlar ve heyelan sebebiyle bugüne kadar tatmin edici bir seviyeye yükseltilememiştir.

Samsun-Sarp arasında yapımı devam eden yolun tamamlanması durumunda ilçedeki trafik yoğunluğu azalacaktır.

Yapımı devam eden Tirebolu liman inşaatının tamamlanmasıyla birlikte alternatif deniz yolu da kullanılabilecektir.

İlçede 2 adet elektrik dağıtım ana trafosu vardır. Trafolardan bir tanesi Doğu Karadenizin en büyük trafosudur. Buradan ulusal ağa 154 kwh enerji verilmektedir. Trafoya bağlı fiber çıkışları doğuda Trabzon, batıda Ordu ve güneyde de Kürtünde mevcuttur.

İlçe haberleşmesi 2564 aboneli dijital santralle sağlanmaktadır. Telefon kullanmayan köy kalmamıştır.

Tarıma dayalı ekonominin başlıca ürünü fındıktır. Fındığın ardından çay ve mısır önemli diğer 2 üründür. Yıllık ortalama 14 bin ton fındık, 7 bin ton çay, 5 bin ton mısırr yetiştirilmektedir.

İlçede 45 köyde 3648 üretici çay tarımı yapmaktadır. Biri Çaykur`a üçü özel sektöre ait olmak üzere 4 adet çay fabrikası faal durumdadır.

Çaykur Genel Müdürlüğüne ait Tirebolu Çay Fabrikasının günlük kapasitesi 174 tondur. İlçede biri Fiskobirliğe, üçü özel sektöre ait olmak üzere 4 fındık işleme fabrikası da mevcuttur. Fabrikalardan biri fındık beyazlatma işlemi yaparak doğrudan ihracat yapmaktadır.

İlçe arazisinin 200 hektarlık bölümünde sebze ve meyve tarımı yapılmakta, ürünler iç pazarda tüketilmektedir. Patates, domates ve fasulye başlıca sebzelerdendir.

Deniz balıkçılığı ilçede önemli bir ekonomik faaliyet olarak göze çarpar. Yıllık ortalama 30 ton istavrit, 85 ton mezgit, 65 ton hamsi, 23 ton diğer cins olmak üzere balık avlanmaktadır.

Hayvancılık genellikle ev besiciliği şeklinde kendini göstermektedir. 5 bin büyükbaş, 2500 küçükbaş hayvanın yanı sıra 3800 civarında arı kovanı bulunmaktadır.

Arıcılık faaliyetleriyle yılda ortalama 114 milyar lira gelir elde edilmektedir.

Hayvansal ürünlerden, 6 bin ton süt, 3 bin ton yoğurt, 10 ton peynir, 40 ton yağ, 6 ton yün-yapağı, 38 ton bal, 5.7 ton bal mumu önemli sayılacak ürünlerdir.

Doğa turizmi yönünden büyük bir potansiyele sahip olan ilçede kumsal sahiller bulunmaktadır. Yayla turizmi, sağlık turizmi ve gençlik turizmi yönünden gerekli altyapının tamamlanması durumunda Tirebolu`nun bir turizm cenneti olması içten bile değildir.

 

Facebook

Twitter

Google Plus